Top menu

PROJEKT „AZYMUT – SAMODZIELNOŚĆ ” – NABÓR GMIN

Nabór gmin z województwa lubuskiego zainteresowanych udziałem w realizacji projektu pn. Azymut-Samodzielność, nr: WND-POWR.02.08.00-00-0023/17, finansowanego w ramach konkursu POWER, nr: POWR.02.08.00-IP.03-00-001/17, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, typ operacji: „Wypracowanie standardów i przeprowadzenie pilotaży w zakresie usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób o specyficznych potrzebach, z uwzględnieniem możliwości finansowania tych rozwiązań”.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze jako Partner projektu pn. Azymut - Samodzielność, zaprasza gminy z województwa lubuskiego   do udziału w powyżej wskazanym projekcie.

Partnerem wiodącym projektu jest Województwo Zachodniopomorskie/Regionalny Ośrodek Polityki społecznej w Szczecinie, natomiast Partnerami są:

- Województwo Lubuskie/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze,

- Województwo Wielkopolskie/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu,

- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem" w Zielonej Górze,

Celem projektu jest wypracowanie rozwiązań umożliwiających niezależne życie osobom o specyficznych potrzebach. Projekt skierowany jest do:

  1. gminnych jednostek samorządu terytorialnego, które pilotażowo wdrożą na swoim terenie standard/model mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspargera oraz do otoczenia instytucjonalnego w ww. gminach;
  2. beneficjentów ostatecznych wsparcia, tj.:
  • osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspargera,
  • ich bezpośredniego otoczenia – rodziny (rodzice, rodzeństwo),
  • kadry, która po przygotowaniu w ramach modelu, będzie wyspecjalizowana w świadczeniu usług na rzecz ww. grupy.

Termin realizacji projektu: 1 kwietnia 2018 r. – 31 marca 2022 r.

W ramach projektu zakłada się wypracowanie modelowego rozwiązania/standardu mieszkalnictwa wspomaganego, skierowanego do osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspargera, uwzględniającego specyficzne potrzeby i możliwości ww. osób, który następnie zostanie pilotażowo wdrożony na terenie gminnych jednostek samorządu terytorialnego, na terenie których występują zdiagnozowane potrzeby w zakresie wsparcia osób z autyzmem i zespołem Aspargera.

Planuje się utworzenie mieszkań wspomaganych w 6 gminach i tak w województwie zachodniopomorskim w 3 gminach, w województwie lubuskim w 2 gminach oraz w województwie wielkopolskim w 1 gminie.

Mieszkanie wspomagane to usługa społeczna świadczona w społeczności lokalnej, mająca na celu przygotowanie osób pełnoletnich w nim przebywających, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub zapewnienia pomocy w prowadzeniu samodzielnego życia. Może być ona prowadzona w następujących formach:

a) mieszkanie treningowe, w którym usługa ma charakter okresowy i służy określonym kategoriom osób w osiągnięciu częściowej lub całkowitej samodzielności, m.in. poprzez trening samodzielności, poradnictwo, pracę socjalną lub inne usługi aktywnej integracji;

b) mieszkanie wspierane, które stanowi alternatywę dla pobytu w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w którym usługa ma charakter pobytu stałego lub okresowego w przypadku potrzeby opieki w zastępstwie za opiekunów faktycznych i służy osobom niesamodzielnym,
 w szczególności osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami, wymagającym wsparcia w formie usług opiekuńczych lub asystenckich.

W wyniku prac nad opracowywaniem standardu mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspargera, zostanie zbudowany spójny i trwały system usług wspierających rozwój, wychowanie i samodzielność powyżej wskazanych osób, a także wsparcie dla gminnych jednostek samorządu terytorialnego świadczących usługi dla beneficjentów ostatecznych. Ponadto, model mieszkalnictwa wspomaganego, będący przedmiotem przedsięwzięcia, określać będzie standard lokalu, uwzględniający zasady uniwersalnego projektowania, katalog usług wspierających pobyt i aktywność ww. osób w mieszkaniu oraz kwalifikacje kadry w nim zatrudnionej.

W ramach wdrożenia standardu w mieszkaniach wspomaganych, podjęte będą działania dotyczące m.in. wyposażenia lokali, pakiet usług dla użytkowników mieszkań, zatrudnienie opiekunów/asystentów, szkolenia kadry wspierającej.

Na przygotowanie infrastruktury związanej z mieszkaniem wspomaganym  w jednej gminie przeznaczone będą m.in.:

  • maksymalnie 83 250 zł na niezbędne prace modernizacyjno-adaptacyjne,
  • maksymalnie 83 250 zł na zakup środków trwałych.

W związku z powyższym, zapraszamy gminy, które widzą potrzebę wdrożenia wskazanego wsparcia na swoim terenie do udziału w projekcie.

Warunki udziału w przedsięwzięciu są następujące:

  1. gmina z województwa lubuskiego;
  2. liczba osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspargera w gminie, w tym wskaźnik w przeliczeniu na 1 mieszkańca, uzasadniają potrzebę uruchomienia mieszkania wspomaganego i  usług dla ww. osób oraz przygotowania merytorycznego kadry;
  3. gmina oświadczy, że posiada i udostępni infrastrukturę na terenie gminy, niezbędną do przystosowania na cele mieszkania wspomaganego.

Po przeprowadzeniu procesu wyboru gmin według powyżej wskazanych kryteriów, stworzona zostanie lista rezerwowa gmin, która będzie zawierała gminy gotowe do przystąpienia do projektu, w przypadku rezygnacji z udziału gminy pierwotnie wybranej.

Zgłoszenie powinno zawierać:

1. Nazwę i typ gminy.

2. Krótki opis sytuacji społeczno-gospodarczej gminy, z uwzględnieniem informacji na temat (z podaniem źródła pochodzenia danych): 

  • liczby osób w gminie z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspargera;
  • liczby mieszkańców z autyzmem i zespołem Aspargera w przeliczeniu na 1 mieszkańca;
  • liczby osób pełnoletnich z autyzmem i zespołem Aspargera;
  • zakresu usług świadczonych przez gminę na rzecz powyżej wskazanych osób oraz kadry merytorycznej zaangażowanej do ich świadczenia.

3. Informację o występujących potrzebach w zakresie mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspargera, (z uwzględnieniem źródła danych) oraz informację na temat substancji mieszkaniowej, którą dysponuje gmina na potrzeby mieszkalnictwa wspomaganego.

4. Osobę do kontaktu w powyższej sprawie.

Warunkiem obligatoryjnym udziału jednostki samorządu terytorialnego w projekcie jest posiadanie  substancji mieszkaniowej, która mogłaby być zaadoptowana na mieszkanie wspomagane oraz spełnienie wymogu zachowania trwałości przez okres co najmniej 3 lat od daty zakończenia realizacji projektu.

Na zgłoszenia oczekujemy do dnia 09.05.2018r ., pod adresem:

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze

Al. Niepodległości 36,

65-042 Zielona Góra

lub na adres email: sekretariat@rops.lubuskie.pl

 

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz Regulamin konkursu dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie pod adresem: https://www.power.gov.pl/nabory/1-31/

Osoba do kontaktu ze strony Partnera ROPS Zielona Góra

Jakub Piosik  j.piosik@rops.lubuskie.pl

Izabella Szwarc i.szwarc@rops.lubuskie.pl

Tel. 68 323 18 80

Osoba do kontaktu ze strony Lidera: ROPS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Szczecin:

Ewa Puszkiewicz: tel. 91 42 53 630

e-mail: epuszkiewicz@wzp.pl

Załącznik: formularz zgłoszeniowy

   

Marzec
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Multimedia