Top menu

Podpisano umowę na realizację studiów podyplomowych

Cieszę się, że beneficjentem i partnerem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej jest Uniwersytet Zielonogórski, a dzisiaj podpisujemy umowę – powiedział wicemarszałek Maciej Szykuła podczas uroczystego podpisania porozumienia dotyczącego zorganizowania i przeprowadzenia I edycji studiów podyplomowych o kierunku "Ekonomia społeczna dla 25 uczestników", które odbyło się 4 lutego br. w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

Umowa będzie realizowana w ramach projektu pn. Podnoszenie kwalifikacji kadr pomocy i integracji społecznej w województwie lubuskim, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze reprezentował Dyrektor Jakub Piosik - dzisiaj następuje kolejny krok ku dobrej współpracy – powiedział dyrektor J. Piosik podczas podpisania umowy. Natomiast Uniwersytet Zielonogórski reprezentowała Prorektor, prof. dr hab. inż. Magdalena Graczyk. - Studia podyplomowe to naturalne uzupełnienie studiów pierwszego i drugiego stopnia. Te wpisują się we wrażliwość naszego społeczeństwa – powiedziała prof. dr hab. inż. Magdalena Graczyk.

W uroczystości wzięli także udział: Grzegorz Błażków – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze, Barbara Sadowska – Wiceprezes Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka z Poznania oraz Mariusz Kwiatkowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego - kierownik studiów.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze, który od lipca 2012 r. funkcjonuje jako samodzielna jednostka, od lipca realizuje kolejną – już 5 edycję projektu pn. „Podnoszenie kwalifikacji kadr pomocy i integracji społecznej w województwie lubuskim”, współfinansowany ze środków EFS.

Choć projekt jest już realizowany od 5 lat, to dopiero w tej edycji możliwe było wprowadzenie oferty wsparcia jaką są bezpłatne studia podyplomowe o kierunku ekonomia społeczna dla kadry pomocy i integracji społecznej z naszego regionu

I edycja studiów, rozpocznie się konferencją inaugurującą pn. Wiedza, Rozwój, Wspólne działanie – Sukces ekonomii społecznej - 1 marca br., a zajęcia 2-3 marca. Studia przewidują 200 godzin zajęć dydaktycznych podczas których wykształconych zostanie 25 przyszłych lokalnych i regionalnych menadżerów społecznych.

Wybór tego kierunku studiów nie był przypadkowy! Studia są doskonałym uzupełnieniem licznych działań dotychczas podjętych w ramach rozwoju ekonomii społecznej i tym samym przyczynią się do rozwoju wielosektorowej i pluralistycznej pomocy społecznej.

Przedsiębiorczość społeczna jest alternatywą dla dotychczasowych sposobów rozwiązywania problemów społecznych. Pozwala na aktywne uczestnictwo osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem w procesie tworzenia i rozwoju inicjatyw gospodarczych, które stanowią czynnik reintegracji społecznej i zawodowej tych osób. Stosowanie tego rozwiązania w praktyce wiąże się z koniecznością wykorzystania nowatorskich działań organizacyjnych i edukacyjnych, poszukiwania płaszczyzn współpracy, która podejmowana w zakresie ekonomii społecznej przyczyni się do pozytywnych zmian społeczno – gospodarczych w naszym województwie.

W regionie lubuskim istnieje przychylność dla działań na rzecz ekonomii społecznej. Inicjatywy samorządu województwa, świadomych samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych i innych podmiotów na rzecz rozwoju ekonomii społecznej, realizowane są już od pewnego czasu.

Aktualnie jesteśmy w regionie na etapie tworzenia skoordynowanego systemu wsparcia, gdzie ROPS, zgodnie z założeniami do nowej ustawy o pomocy społecznej ma pełnić rolę regionalnego koordynatora instytucjonalnego ekonomii społecznej, zaś WUP wspólnie z Caritasem i Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej funkcję Ośrodków Wsparcia. Uniwersytet realizując studia stanowi niezbędne ogniwo tego systemu w zakresie edukacji formalnej dla dorosłych.

Projekt 7.1.3, który realizuje ROPS to kompleksowe wsparcie jakie udzielane jest pracownikom i wolontariuszom instytucji pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, publicznych służb społecznych – w zakresie wspólnych działań partnerskich oraz przedstawicielom innych służb społecznych np. kuratorzy sadowi, policjanci. pedagodzy, pielęgniarki środowiskowe – które działają na rzecz osób zagrożonych lub wykluczonych.

W ofercie poza wspomnianymi studiami ROPS organizuje szkolenia, świadczy specjalistyczne doradztwo dla ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie, realizuje i monitoruje Wieloletni regionalny plan działań na rzecz promocji i upowszechnienia ekonomii społecznej oraz przeprowadza kampanie społeczne.

Warto pamiętać, że znaczenie ekonomii społecznej podkreśla także Komisja Europejska, która wymienia przedsiębiorstwa społeczne, jako te które świadczą usługi społeczne lub dostarczają towary i usługi przeznaczone dla słabszych grup społecznych oraz te w których przyjmuje się sposoby produkcji towarów i usług ukierunkowane na cel o charakterze społecznym.

Nie ulega wątpliwości, że ekonomia społeczna, nie rozwiąże oczywiście wszystkich problemów społecznych i gospodarczych, ale może stanowić jeden z istotnych elementów Europejskiego Modelu Społecznego oraz regionalnej polityki społecznej.

Podmioty sektora ekonomii społecznej mają także znacznie szerszy kontekst:

- wkomponowują się w ideę budowania demokracji uczestniczącej poprzez nową wizję ładu społecznego oraz integrację społeczności lokalnych. Połączenie wartości solidarności i indywidualnego zaangażowania ekonomicznego może – choć nie musi – budować nowe, aktywne formuły uczestnictwa lokalnego;

- mogą stanowić element polityki wzrostu zatrudnienia poprzez wypełnianie przestrzeni lokalnej w sferze usług społecznych oraz umożliwianie zatrudnienia grup szczególnie zagrożonych na rynku;

- stanowią istotny instrument procesu integracji społecznej , kreujący przewartościowanie ról zawodowych i społecznych poprzez budowanie wspólnot opartych o solidarność zamiast zależności;

- stanowią również instrument rozwoju społeczności lokalnej , dostarczając obywatelom niedrogie usługi użyteczności publicznej.

Galerię z wydarzenia można zobaczyć pod adresem: http://www.projektsystemowy.lubuskie.pl/pl/Gorne-menu/Aktualnosci/Podpisano-umowe-na-realizacje-studiow-podyplomowych

Maj
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Multimedia