Top menu

Spotkanie z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej w Ośrodku Adopcyjnym w Zielonej Górze

Uprzejmie informujemy, że dniu 25 października br. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej z terenu działania Ośrodka Adopcyjnego w Zielonej Górze, tj. z powiatu: zielonogórskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego, wschowskiego i Miasta Zielonej Góry.

Tematem spotkania było omówienie procedur kwalifikacyjnych dzieci zgłoszonych do przysposobienia oraz wspólne wypracowanie standardów w tym zakresie.Spotkaniu przewodniczyła Iwona Zwierzchowska, kierownik Ośrodka Adopcyjnego w Zielonej Górze. W spotkaniu uczestniczyli też pracownicy Ośrodka Adopcyjnego: Iwona Sławińska, psycholog i Dorota Darowska, pedagog.

Na spotkaniu omówione zostały procedury przysposobienia dziecka w ośrodkach adopcyjnych w województwie lubuskim. Szczegółowo omówiono jakie informacje o dziecku są niezbędne w przypadku jego kwalifikacji do przysposobienia, tj. informacje charakteryzujące dokładnie środowisko rodziny pochodzenia dziecka, dane o stanie zdrowia i rozwoju dziecka, a także informacje o rodzeństwie dziecka, miejscu jego pobytu i sytuacji prawnej. Podkreślono wagę informacji o stanie zdrowia i rozwoju rodzeństwa dziecka, jak również o historii pobytów dziecka w pieczy zastępczej i powodach, dla których zmieniano dzieciom środowiska zastępcze i opiekunów. Omówiono jaki wpływ na dziecko ma wielokrotna zmiana jego środowiska pobytu.

Pracownicy Ośrodka Adopcyjnego wyjaśnili, dlaczego powyższe szczegółowe informacje są niezbędne do opracowania rzetelnej opinii psychologicznej o dziecku, określając jego specyfikę potrzeb w kontekście prawidłowego doboru rodziny, jak również oceny stopnia możliwości nawiązania przez dziecko więzi emocjonalnej w nowej rodzinie, szeroko rozwijając przy tym problem zaburzeń więzi u dzieci i ich wpływu na zachowania dzieci w nowym środowisku rodzinnym. Iwona Zwierzchowska omówiła również druk „Karty Dziecka”, szczególnie odnosząc się do części VI. Dane o stanie zdrowia dziecka oraz o rozwoju dziecka, wypełnianą przez lekarza pediatrę.

Na spotkaniu wspólnie wypracowano następujące stanowiska:

  • priorytetem w opiece nad dziećmi zakwalifikowanymi do przysposobienia będą postępowania adopcyjne,
  • pracownicy Ośrodka Adopcyjnego w Zielonej Górze będą uczestniczyli w grupach wsparcia lub spotkaniach roboczych organizowanych przez powiatowe centra pomocy rodzinie dla pogotowi rodzinnych i rodzin zastępczych, w których przebywają dzieci zakwalifikowane do przysposobienia - w zakresie przybliżenia i omówienia prowadzonych postępowań adopcyjnych,
  • zorganizowanie w przyszłości kolejnego wspólnego spotkania koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej z pracownikami Ośrodka Adopcyjnego w Zielonej Górze celem omówienia, jak w codziennej pracy sprawdzają się dokonane ustalenia.

Na koniec spotkania Kierownik Ośrodka Adopcyjnego przekazała koordynatorom pismo Zarządu Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej dotyczące rozpropagowania ich działalności na rzecz rodzicielstwa zastępczego w zakresie organizowania specjalistycznych szkoleń.

Maj
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Multimedia