Top menu

Tańczymy przeciw przemocy wobec kobiet!

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w evencie zorganizowanym w Walentynki – 14 lutego na zielonogórskim deptaku, pod ratuszem o godzinie 16.00.

Akcję zapoczątkowała w 2011 r. amerykańska pisarka, feministka i działaczka antyprzemocowa Eve Ensler. W swoim orędziu napisała wtedy: „Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by gwałtownie domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie… Żyjemy na planecie, na której około miliard kobiet padło ofiarą gwałtu. Miliard kobiet!”

Organizacje kobiece szacują, że 2 na 5 kobiet dotknie przemoc seksualna. Większość kobiet doznaje niepożądanych zachowań na tle seksualnym – nagabywania, molestowania seksualnego, nieprzyzwoitych i raniących ich godność uwag, spotyka onanistów, ekshibicjonistów, autobusowych ocieraczy. Nikt nie ma prawa krzywdzić kobiet, bez względu na to, gdzie są, o której godzinie i jak wyglądają. Wciąż jednak pokutują stereotypy krzywdzące ofiary przemocy seksualnej sugestią, że są współwinne. Sprawca gwałci, bo upaja się przemocą, władzą i poniżeniem ofiary. Żądajmy ochrony kobiecych ciał i kobiecej godności. Zmieńmy nastawienie społeczne wobec przemocy seksualnej. Dość lekceważenia krzywdy dziewcząt i kobiet. Domagajmy się ukarania gwałcicieli. Tańczmy, solidaryzując się z ofiarami przemocy seksualnej.

Gwałt dotyka kobiety bez względu na ich wygląd, wykształcenie, pochodzenie społeczne, wiek czy religijność. Gwałciciel szuka osoby fizycznie i psychicznie słabszej. Wybiera miejsce tak, aby nikt mu nie przeszkodził – słabo uczęszczane, swoje lub ofiary mieszkanie. Sprawcy sprawia przyjemność obcowanie płciowe z kobietą, która tego nie chce, boi się, płacze, broni się, prosi o litość, która się go brzydzi. Podnieca go przełamywanie jej oporu. Zdecydowana większość przestępców seksualnych znała swoje ofiary wcześniej. Ryzyko, że skrzywdzi Cię nieznajomy agresor jest dużo mniejsze, niż że zrobi to ktoś, kogo znasz i komu ufasz.

Przestępstwo zgwałcenia jest w Polsce ścigane z urzędu. Nie jest już konieczny wniosek osoby pokrzywdzonej. Aby organy ścigania ścigały sprawcę – muszą o zaistnieniu przestępstwa wiedzieć. Wezwij policję jak najszybciej, udaj się na komisariat lub prokuraturę i złóż zawiadomienie o przestępstwie. Pamiętaj, że część dowodów można zebrać najwyżej dobę po gwałcie. Nawet, gdy nie zostałaś pobita, musisz zasięgnąć pomocy lekarskiej, pomoże Ci to uniknąć zakażenia wirusem HIV (w przypadku kontaktów heteroseksualnych kobiety są bardziej niż mężczyźni narażeni na zakażenie) lub żółtaczką typu C, proś lekarza o przepisanie tabletki zapobiegającej zajściu w ciążę (do 72 godzin po zgwałceniu). Jeśli w wyniku gwałtu zaszłaś w ciążę – masz prawo przerwać ją legalnie i bezpłatnie. Pamiętaj, że, aby zaistniało przestępstwo zgwałcenia, nie musiało dojść do siłowego wymuszenia stosunku – można Cię było zastraszyć bądź zniewolić narkotykiem – warunkiem gwałtu jest Twoja jednoznaczna odmowa odbycia stosunku.

Każda kobieta ma prawo do przesłuchania Cię tylko raz podczas całego postępowania. Przesłuchanie powinno się odbywać w odpowiednio przystosowanych do tego pomieszczeniach. Jej zeznania zostaną zarejestrowane. Na posiedzeniu sądu podczas przesłuchiwania będzie oprócz składu sędziowskiego obecny tylko prokurator, obrońca oskarżonego oraz pełnomocnik osoby pokrzywdzonej (o ile zostanie ustanowiony). Dźwięk i obraz zarejestrowany podczas składania zeznań będzie odtwarzany na rozprawie sądowej oraz zostanie odczytany protokół przesłuchania. Tylko w wyjątkowych sytuacjach kobieta może być przesłuchana na rozprawie sądowej i to za pomocą telekonferencji bez konieczności spotkania się ze sprawcą przemocy na sali sądowej. Jeżeli w chwili przesłuchania nie ukończyła 15 lat, przesłuchana może być jedynie wyjątkowo i tylko wówczas, gdy zeznania mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Biegły psycholog uczestniczący przesłuchaniu musi być tej samej płci. Kobieta może prosić sąd o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu, który w jej imieniu będzie składał wnioski dowodowe i zadawał pytania. Do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego ma ona prawo złożyć wniosek o umożliwienie występowania w roli oskarżycielki posiłkowej, co daje jej prawo do składania wniosków dowodowych i zadawania pytań, a także składania środków odwoławczych od wyroku.

Dość przemocy, dość krzywdzenia, dość bólu, tylko miłość, radość, taniec! W tym roku myślimy przede wszystkim o dziewczynkach i dziewczętach, bo przemoc seksualna wobec nich jest lekceważona, te wszystkie podszczypywania, ocierania, obmacywania i seksualne uwagi to nie chamstwo, żarty czy końskie zaloty, to jest przemoc seksualna, pamiętane zawsze upokorzenie. Nasze córki i siostry muszą być bezpieczne.
ZAPRASZAMY do wzięcia udziału, w przypadku pytań prosimy kontaktować się ze stowarzyszeniem BABA www.baba.org.pl lub Pełnomocniczką Marszałek Województwa Lubuskiego ds. równości Katarzyną Jurczak. 

Zapraszamy również na  facebookową stronę Wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/151701678319055/?ref=2&ref_dashboard_filter=upcoming&suggestsessionid=196280191d299e82ec58048ae7786fae

Honorowy patronat nad Ebertem przyjęła Elżbieta Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Druk ulotek sfinansowany został ze środków Województwa Lubuskiego
– Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

Maj
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Multimedia