Top menu

UROCZYSTA INAUGURACJA XIX LUBUSKIEGO TYGODNIA SENIORA

Organizowanie Lubuskich Tygodni Seniora pod honorowym patronatem Marszałka Województwa zapisane zostało w stałym kalendarzu tradycji społeczno-kulturalnych naszego regionu już 18 lat temu.

Uroczysta inauguracja XIX Lubuskiego Tygodnia Seniora rozpoczęła się w dniu 16 października br. o godz. 11.00 w Sali Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Podczas inauguracji tegorocznego Lubuskiego Tygodnia Seniora obradował I Lubuski Sejmik Seniorów pod hasłem „Lubuskie – region spełniający oczekiwania Seniorów”.

Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Pan Romuald Gawlik wręczył zaświadczenia o objęciu mandatu 28 Radnym. W sesji nie uczestniczyło dwóch radnych.

W trakcie obrad Radni wybrali ze swojego grona Przewodniczącego I Lubuskiego Sejmiku Seniorów. Przewodniczącą została Pani Urszula Chudak – „Dziękuję za zaufanie i myślę, że nie zawiodę. To dla mnie wieki honor i zaszczyt” – powiedziała Urszula Chudak.

Założenia polityki senioralnej w województwie lubuskim przedstawił wicemarszałek Romuald Gawlik  zobacz prezentację , a przewodniczący Czesław Fiedorowicz omówił zadania Sejmiku Województwa Lubuskiego. 

W czasie uroczystości obradowało 5 Komisji Sejmiku Seniorów:

- Komisji ds. Zdrowia,

- Komisja ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu,

- Komisja ds. Aktywności Społecznej,

- Komisja ds. Aktywności Zawodowej,

- Komisja ds. Bezpieczeństwa,

które pozytywnie zaopiniowały projekt Wojewódzkiego Programu na rzecz Osób Starszych i podjęły uchwałę w sprawie przyjęcia Programu. 

W dalszej części uroczystości zostały wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego pod hasłem „Odkrywamy lubuską krainę z babcią, dziadkiem”, ogłoszonego przez Dyrektora ROPS, skierowanego do dzieci z placówek wsparcia dziennego.

Na konkurs wpłynęły 55 prac, w tym 40 prac dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 6-11 lat oraz 15 prac dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 12-16 lat.

Zakwalifikowano 54 nadesłanych zgłoszeń – biorąc pod uwagę spełnienie wymogów formalnych.

Komisja stwierdziła, że wyróżnionymi w kategorii prac dzieci i młodzieży:
 I. w przedziale wiekowym 6-11 lat zostały:

1) Hania Janicka, 10 lat zgłoszona przez Świetlicę przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulęcinie - Świetlica Środowiskowa w Trzemesznie Lubuskim, pierwsze wyróżnienie,

2) Arkadiusz Czajor, 10 lat  zgłoszony przez Świetlicę Środowiskową „Piątka” w Żarach – drugie wyróżnienie,

  II. w przedziale wiekowym 12-16 lat zostali:

1) Maja Dziadas, 12 lat zgłoszona przez Świetlicę przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulęcinie - Świetlica Środowiskowa w Trzemesznie Lubuskim – pierwsze wyróżnienie,

2) Amelia Bogdanowska, 14 lat zgłoszona przez Świetlicę przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulęcinie - Świetlica Środowiskowa w Trzebowie – drugie wyróżnienie,

Całość uroczystości uświetnił koncert Jacka Borkowskiego .

Ponadto przed urzędem odbyło się wspólne sadzenie cebulek żonkili w ramach Ogólnopolskiej Akcji Pola Nadziei,  której głównym celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na los osób cierpiących i terminalnie chorych oraz stanowi symbol szerzenia idei bezinteresownej pomocy i okazania wsparcia drugiemu człowiekowi.

Urząd marszałkowski przekazał 8 tys. cebulek na rzecz hospicjum w ramach wsparcia akcji Pola Nadziei.

W bieżącym roku do programu obchodów Lubuskiego Tygodnia Seniora zgłoszono około 240 imprez, które odbędą się na terenie 52 gmin w województwie lubuskim.

Kwiecień
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Multimedia